Alkoblokada jako sposób wcześniejszego odzyskania prawa jazdy

Koszmarem niemalże każdego kierowcy (a zwłaszcza tych zawodowych) jest chyba myśl o utracie prawa jazdy. W naszym kraju, wbrew pozorom sąd nierzadko orzeka wobec kierowców zakaz prowadzenia pojazdów. Ten środek karny może zostać wymierzony za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Lista takich czynów wcale nie jest krótka. Wśród nich znajdziemy m.in. czyn polegający na tak zwanej jeździe na podwójnym gazie. Warto jednak wiedzieć, iż istnieje pewna szansa na to, by kierowca, wobec którego zakaz taki orzeczono, mógł wrócić „za kółko” szybciej, niż pierwotnie zdecydował sąd. Rozwiązaniem tym jest zamontowanie w pojeździe urządzenia znanego pod nazwą „blokada alkoholowa” lub „alkoblokada”.

Jazda po alkoholu w Polsce

Przestępstwa w ruchu drogowym to kategoria czynów, która dominuje w statystykach w naszym kraju. Niemalże każdego dnia można przeczytać lub usłyszeć o kierowcach, których zatrzymano za jazdę „na podwójnym gazie”. Czyn ten w naszym systemie prawnym może być zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo. O tym, co będzie decydowało o takiej kwalifikacji, przeczytasz tutaj Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy- Polska. Niezależnie jednak, czy jest to przestępstwo, czy wykroczenie, wobec sprawcy zostanie wymierzony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Warto dodać, iż przepisy jasno wskazują, w jakich przypadkach (typach przestępstw), sąd może orzec taki zakaz, a w jakich musi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 502 408 488


Zadzwoń Dane kontaktowe

Alkoblokada ratunkiem dla kierowców

Alkoblokada jest to urządzenie, które z jednej strony ma chronić innych przed osobami, które wsiadają za kółko na tzw. podwójnym gazie. Nikt chyba nie zaprzeczy, iż kierowcy tacy mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Z drugiej strony jest to pewien „ukłon” w stronę takich kierowców. Co powinniśmy wiedzieć o samym urządzeniu i zasadach jego stosowania? Wyobraźmy sobie sytuację, iż wobec osoby X sąd wymierzył środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości na okres np. 4 lat. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, iż jest to surowa sankcja (należy jeszcze pamiętać, iż taki środek karny to niejako „kara dodatkowa” – bowiem za przestępstwo to, sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2). Brak możliwości wsiadania za kółko, aż przez 4 lata może okazać się niezwykle dolegliwy. Jednak wprowadzone w 2015 roku rozwiązanie prawne daje możliwość „skrócenia” omawianego zakazu. Oczywiście nic nie dzieje się „automatycznie”. Musi zostać spełniony szereg przesłanek. W efekcie (czyli sytuacji, kiedy wszystko pójdzie po myśli osoby zainteresowanej), skazany X w omawianym wyżej przypadku, będzie mógł wrócić za kółko już po 2 latach. Z jakich jednak przepisów wynika powyższa regulacja?

Alkoblokada w przepisach

Pojęcie blokady alkoholowej zostało zdefiniowane w Ustawie Prawo o ruchu drogowym. Najprościej rzecz ujmując – jest to urządzenie, które blokuje możliwość uruchomienia silnika, wówczas gdy zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie przynajmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm³. Innymi słowy – jeżeli po dmuchnięciu w ustnik urządzenia, wartość ta zostanie osiągnięta lub tym bardziej przekroczona – samochód nie pojedzie. Jakie warunki powinny być spełnione, by móc skorzystać z tego rozwiązania? Po pierwsze, należy złożyć do sądu stosowny wniosek. Sąd będzie mógł przychylić się do wniosku, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez skazanego przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru (jeżeli jednak orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – musi upłynąć minimum 10 lat). Ponadto, w stosunku do osoby zainteresowanej musi istnieć „pozytywna prognoza kryminologiczna”. Sąd musi być przekonany, iż osoba taka nie będzie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego (ocenie będzie podlegać np. zachowanie sprawcy w okresie wykonywania zakazu, jego postawa itd.). Wszelkie koszty związane z zamontowaniem alkoblokady pokrywa skazany.

Alkoblokada – pomoc adwokata

Jeżeli zależy Ci na pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku (tzn. by sąd zmienił „tradycyjny” zakaz prowadzenia pojazdów na zakaz, który będzie obejmował tylko takie pojazdy, w których nie zamontowano blokady alkoholowej), powinieneś go odpowiednio uzasadnić. W takich okolicznościach kluczowa może okazać się pomoc adwokata. Skontaktuj się z nami, jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie. Pomogliśmy już wielu kierowcom w szybszym powrocie za kółko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń Teraz