19 czerwca 2019

Blokada alkoholowa – alkoblokada

Czym jest alkoblokada?

Możliwość zamontowania blokady alkoholowej wprowadzono w Polsce w 2015 roku. Rozwiązanie to wprowadzono do kodeksu drogowego, by skrócić czas zakazu prowadzenia pojazdów kierowcom skazanym za jazdę po alkoholu. Blokady alkoholowe w ciągu kilku lat stały się niezwykle popularne w branży transportowej, komunikacyjnej, rozwinęła się sieć punktów oferujących ich montaż, serwisowanie, kalibrację, a nawet leasing. Wraz z pojawieniem się konkurencji na rynku firm oferujących alkoblokady ich ceny zaczęły spadać, błędne okazały się założenia i szacunki ministerstwa infrastruktury przewidujące bardzo wysokie koszty montażu i serwisowania. Zamontowana w aucie blokada połączona jest z zapłonem, uniemożliwia to uruchomienie auta, jeśli kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez alkoblokadę

Wprowadzone zmiany w prawie przewidują umożliwienie szybszego powrotu za kółko kierowcom skazanym za jazdę pod wpływem alkoholu. Dotyczy to części kierowców, przewidziane są bowiem pewne ograniczenia i rygorystyczne do spełnienia warunki.

Zatem kto może skorzystać z alkoblokady? Przede wszystkim kierowcy, którzy mają już za sobą co najmniej połowę orzeczonego wymiaru kary. Kierowcy skazani na karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów będą mogli wnioskować o alkoblokadę po upływie 10 lat. Wniosek o blokadę alkoholową należy złożyć do sądu, który nałożył na kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów. Wniosek o montaż alkoblokady to określenie używane potocznie, właściwie kierowca wnioskuje o zmianę zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w alkoblokadę. Sąd podejmując decyzję, będzie brał pod uwagę różne czynniki, a kierowca chcąc uzyskać pozytywną decyzję, powinien bardzo dobrze umotywować swój wniosek. Najczęściej kierowcy powołują się na możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny po skróceniu zakazu, na swoją wzorową postawę po wyroku, przekroczeniu o niewielką ilość alkoholu w momencie popełnienia przestępstwa, na wzorową opinię środowiskową po wyroku. Nie ma jednego skutecznego wzoru wniosku, dzięki któremu sąd podejmie korzystną wobec kierowcy decyzję. Ostateczna decyzja należy do sądu, sąd ma dowolność przy podejmowaniu takiej decyzji. Jednak profesjonalnie przygotowane pismo może zwiększyć szanse kierowcy.  

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 502 408 488


Zadzwoń Dane kontaktowe

Jeśli sąd wyrazi zgodę na montaż alkolocka, kierowca będzie musiał mieć zamontowaną blokadę w każdym samochodzie, którym chce się poruszać. Obowiązek jazdy z alkoblokadą będzie wpisany do dokumentu prawa jazdy, a co ważniejsze informacja o zakazie prowadzenia pojazdów niewyposażonych w alkoblokadę znajdzie się w CEPIK. Od 2018 roku kierowcy nie muszą obowiązkowo wozić ze sobą prawa jazdy, jednak brak dokumentu przy kontroli drogowej nie uchroni kierowcy od konsekwencji zlekceważenia obowiązku posiadania alkoblokady. Zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentu ze względu na wprowadzenie systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, właśnie w tym systemie podczas kontroli drogowej policja sprawdzi dane o kierowcy, zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową także znajduje się w CEPIK-u. Informacja o obowiązku poruszania się przez kierowcę w pojeździe wyposażonym alkoblokadę nie ukryje się przed drogówką. Wobec kierowcy z zakazem przewidziano kary za jazdę pojazdem bez alkoblokady: utrata na rok prawa jazdy, po tym okresie obowiązek jazdy z blokadą rozpocznie się od nowa.

Uzyskanie alkolocka- krok po kroku

Kierowco sprawdź, czy już minęła połowa orzeczonego wobec Ciebie zakazu. Następnie złóż wniosek do sądu (jeśli masz problem z napisaniem pisma, skorzystaj z pomocy adwokata). Po uzyskaniu pozytywnej decyzji zapisz się na egzamin na prawo jazdy (obowiązek powtórnego egzaminu dotyczy kierowców, którzy byli objęci zakazem prowadzenia pojazdów na ponad rok). Znajdź firmę zajmującą się sprzedażą lub wynajmem alkoblokady. Montażem musi zająć się przedstawiciel firmy. Po zamontowaniu blokady auto musi przejść dodatkowe, obowiązkowe badania techniczne w stacji diagnostycznej.

Zadzwoń Teraz