Cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami jest częstą konsekwencją wyciąganą wobec kierowców za jazdę po alkoholu. Jest to sądowy zakaz prowadzenia pojazdów poświadczony również decyzją starosty. Jak wygląda cofnięcie uprawnień i na czym ono polega? Odpowiadamy.
Jak wygląda cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami za jazdę pod wpływem alkoholu?
Cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami wydane zostaje po uprzedniej rozprawie sądowej, na której wydaje się orzeczenie o zakazie prowadzenia, które musi się uprawomocnić. Następnie odpis trafia do właściwego starosty, który na jego podstawie wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. Jeśli jednak zakaz ten został wydany ze względu na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, to starosta wydaje również decyzję o skierowaniu kierowcy na płatny kurs dotyczący tego typu zagadnień .
W jakich przypadkach decyduje się o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami?
Istnieje kilka przesłanek decydujących o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Podstawą prawną tej decyzji są zapisy artykułu Art. 103. Ustawa o kierujących pojazdami z dn. 5.01.2011, mówiące o tym, że cofnięcie uprawnień może nastąpić na skutek:
- stwierdzenie przeciwwskazań zdrowotnych na podstawie orzeczenia sądu,
- stwierdzenia przeciwwskazań psychologicznych na podstawie orzeczenia psychologicznego,
- utraty kwalifikacji na w wyniku egzaminu państwowego,
- ponownego przekroczenie 24 punktów karnych za naruszenie przepisów w odstępie pięciu lat od dnia skierowania na kurs reedukacyjny (artykuł 99 Ustawy o kierujących pojazdami)
- popełnienie w okresie próbnym 3 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu,
- sądowe orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu,
Czy istnieje możliwość przywrócenia uprawnień do kierowania pojazdami?
Jeśli ustały przyczyny decydujące o cofnięciu uprawnień to mogą one zostać przywrócone. Należy w tym celu złożyć wniosek do właściwego starostwa, które wydało decyzję. Starosta przed administracyjnym przywróceniem uprawnień dla kierowcy posiadającego zakaz musi sprawdzić, czy nie istnieją żadne przesłanki uniemożliwiające mu ich odzyskanie. Jeśli okres pomiędzy utratą prawa jazdy nie przekroczył roku, to kwestie te są prostą formalnością, wymagającą tylko złożenia wniosku i jego opłaty. Jeśli jednak czas ten jest dłuższy, konieczne będzie przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy po raz kolejny i wykonaniu wszelkich formalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu starosta może przywrócić uprawnienia do kierowania pojazdami.