Wypadek drogowy, bez względu na okoliczności, zawsze wiąże się z ogromnym stresem dla obu poszkodowanych stron. Gorzej jednak jest, gdy nieumyślnie spowodowaliśmy wypadek w którym ucierpiała druga osoba – jakie konsekwencje prawne mogą grozić nam z tego tytułu, i jakie okoliczności brane są pod uwagę przy wymierzaniu kary?
Spowodowanie wypadku a przepisy prawne
Kierowca samochodu poruszając się po drodze przede wszystkim podlega tzw. zasadzie ryzyka, co oznacza, że kierowca jest o wiele mniej zagrożony przebywając w samochodzie niż np. pieszy czy rowerzysta, dodatkowo skutki ewentualnego wypadku w dużej mierze zależą od prędkości, z jaką poruszało się auto. Jeżeli chodzi o konsekwencje prawne dla sprawcy wypadku, to zapisy Kodeksu Karnego, a dokładnie Art. 177 mówią następująco:
„1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu,
- 1. podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”
Należy jednak zaznaczyć, że przestępstwo spowodowania wypadku można popełnić jedynie w miejscu, które regulowane jest przepisami ruchu drogowego. Tym samym sprawca będzie odpowiadał z Art. 177 K.K, natomiast w przypadku np. polnej drogi czy prywatnej posesji.
Okoliczności sprawy a wpływ na karę dla sprawcy wypadku
Okoliczności zdarzenia mają wielki wpływ na ostateczną karę dla sprawcy wypadku. Inaczej będzie potraktowany kierowca, który udzielił natychmiastowej pomocy np. potrąconemu rowerzyście, wezwał służby ratunkowe, a dodatkowo poszkodowany poruszał się nocą bez żadnych elementów odblaskowych w ciemnej odzieży, podczas gdy padał śnieg, a widoczność była mocno ograniczona. Sprawca wypadku wówczas najprędzej otrzyma grzywnę w ramach ukarania, a poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC kierowcy. Surowszy wyrok i karę otrzyma natomiast kierowca, który kierował pojazdem pod wpływem alkoholu, dodatkowo zbiegł z miejsca zdarzenia bez udzielenia pomocy poszkodowanemu, a także przekroczył dozwoloną prędkość. Wówczas do kary doliczyć trzeba również utratę prawa jazdy na co najmniej dwa lata, w skrajnych przypadkach nawet dożywotnio.
Ostrożności na drodze nigdy nie za wiele – warto prowadzić auto rozważnie, bo konsekwencje mogą być tragiczne!