Dobrowolne poddanie się karze za jazdę po alkoholu
W Polsce każdego dnia policjanci zatrzymują wielu pijanych kierowców, będących zagrożeniem na drodze. Mogą oni zostać ukarani grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności, a także zakazem prowadzenia pojazdów i koniecznością opłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Policjant w trakcie kontroli lub prokurator w ramach prowadzonej sprawy mogą zaproponować dobrowolne poddanie się karze za jazdę po alkoholu. Czy warto skorzystać z takiej możliwości i jak o nią samodzielnie wnioskować?
Zalety dobrowolnego poddania się karze za jazdę po alkoholu
Dobrowolne poddanie się karze to rozwiązanie szczególnie polecane, jeżeli zależy nam na przyspieszeniu postępowania. Możemy z niego skorzystać w momencie, gdy grozi nam kara mniejsza niż 15 lat pozbawienia wolności, nasza wina nie budzi wątpliwości, a prokurator prowadzący sprawę wyrazi na to zgodę. W takim wypadku nie ma potrzeby przesłuchiwania świadków, a niezbędne procedury i koszty sądowe zostają ograniczone do minimum. Wyrok zapada znacznie szybciej oraz w krótszym czasie ulega uprawomocnieniu.
Wady dobrowolnego poddania się karze za jazdę po alkoholu
Poddanie się karze na własne życzenie nie zawsze jest korzystne dla oskarżonego. Duży stres związany z sytuacją oraz naciski ze strony organów ścigania mogą sprawić, że zgodzimy się na sankcje niewspółmiernie duże w stosunku do naszego przewinienia. Z tego względu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto starannie przeanalizować sprawę oraz skonsultować się z adwokatem, który wskaże optymalny wymiar kary. Nawet, jeśli odmówimy dobrowolnego poddania się sankcjom na początkowym etapie postępowania, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zdecydowali się na taki krok w dalszej części sprawy.
W jaki sposób można dobrowolnie poddać się karze za jazdę po alkoholu?
Zazwyczaj możliwość dobrowolnego poddania się sankcjom zaproponuje nam już policjant, który zatrzymał nas do kontroli. Z taką sugestią może wyjść również prokurator prowadzący naszą sprawę. Jednocześnie możliwe jest także samodzielne zawnioskowanie o ukaranie na własne życzenie. Wniosek taki możemy przedłożyć do czasu zakończenia pierwszego przesłuchania w trakcie rozprawy głównej. Po przyznaniu się do winy, powinniśmy wnieść o taką możliwość oraz zaproponować adekwatny według naszego uznania wymiar kary. Jeżeli tylko prokurator wyrazi na to zgodę, sąd powinien przychylić się do wniosku oskarżonego.
Jazda pod wpływem alkoholu jest najczęściej popełnianym przez kierowców przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Jeżeli nasza wina jest niezaprzeczalna, organy ścigania mogą zaproponować nam dobrowolne poddanie się karze; możemy także zawnioskować o nie samodzielnie. Takie rozwiązanie pomoże nam skrócić czas postępowania oraz uzgodnić wysokość kary, która będzie adekwatna do przewinienia i akceptowalna dla nas samych.