Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy po wypiciu jednego piwa czy lampki wina będą mogli usiąść za kierownicą, nie ryzykując przy tym utraty prawo jazdy. Dla bezpieczeństwa własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego najlepszym rozwiązaniem jest nie prowadzenie pojazdu nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Warto jednak wiedzieć, jaka zawartość promili w wydychanym powietrzu jest dopuszczalna, by nie dopuścić się przestępstwa bądź wykroczenia.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi – Polska
Dopuszczalna zawartość alkoholu określana jest w promilach – 1 promil to 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za kierownicą bez konsekwencji prawnych mogą siadać osoby, w przypadku których zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0.2 promila, co odpowiada wartości 0.1 mg/l w wydychanym powietrzu. Jeżeli zawartość alkoholu jest większa, wówczas kierowca musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, zależnymi od tego czy popełnił on wykroczenie czy przestępstwo. W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi waha się pomiędzy 0.2 a 0.5 promila, wówczas jest to stan po spożyciu alkoholu, który uznawany jest za wykroczenie. W taki przypadku kierowca narażony jest na następujące konsekwencje:
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- 10 punktów karnych,
- kara grzywny w wysokości nawet do 5000 zł,
- kara pozbawienia wolności od 5 do 30 dni.
W przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy jest większa niż 0.5 promila popełnia on przestępstwo, prowadząc pojazd będąc w stanie nietrzeźwości. Jazda ze zbyt dużą zawartością alkoholu we krwi zagrożona jest:
- zakazem prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat,
- wysoką karą grzywny uzależnioną od osiąganych dochodów,
- ograniczeniem wolności nawet na okres 2 lat,
- przyznaniem 10 punktów karnych,
- bardzo często w takich przypadkach na kierowców nakładana jest kara grzywny w wysokości co najmniej 5000 zł, wypłacana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym lub Pomocy Postpenitencjarnej.
Oczywiście kary zarówno za wykroczenie, jak i przestępstwo wynikające z prowadzenia pojazdu z niedopuszczalną ilością alkoholu we krwi mogą być znacznie większe. Na rozmiar konsekwencji w tym przypadku bardzo duży wpływ ma to, czy taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy, czy może jest to już kolejny raz, gdy kierowca przez patrol policji zostaje przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Na zwiększenie kary wpływ ma również ewentualny wypadek, jaki kierowca pojazdu spowodował w czasie jazdy.