Jak przygotować się do rozprawy? Jazda po alkoholu

Jazda „na podwójnym gazie” należy do najczęściej popełnianych czynów zabronionych w naszym kraju. Dzieje się tak mimo poważnych konsekwencji prawnych za jazdę po alkoholu: rozprawa w sądzie, kara przewidziana w Kodeksie (nawet kara pozbawienia wolności do lat 2), a także środek karny zakazu prowadzenia pojazdów. Niżej przeczytasz o tym, jak przygotować się do rozprawy za jazdę po alkoholu.

Jazda po pijanemu

Niezmiennie od lat liczby osób, które dopuszczają się „jazdy na podwójnym gazie”, utrzymują się w Polsce na wysokim poziomie. Czyn danej osoby zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo, jeżeli dopuści się ona jazdy w „stanie nietrzeźwości”, tzn. zawartość alkoholu w jej organizmie będzie wynosić lub prowadzić do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu. Jeżeli wspomniana wartość nie zostanie przekroczona – będziemy mieli do czynienia z wykroczeniem „jazdy po użyciu alkoholu”. Więcej o tym przeczytasz tutaj Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy. A więc, na co zwrócić uwagę, poszukując odpowiedzi na pytanie: „Jak przygotować się do rozprawy – Jazda po alkoholu”? Należy bowiem uznać, iż rozprawa sądowa (178a kk.) w takim przypadku może okazać się niezwykle stresującym przeżyciem.

Jazda po alkoholu – jak przygotować się do rozprawy?

W przypadku jazdy po pijanemu i rozprawy sądowej, grożącej za ten czyn warto zwrócić uwagę na rozmaite kwestie. Najczęściej w odniesieniu do omawianego tematu, dochodzi do „przyłapywania” kierowców prowadzących na „podwójnym gazie” podczas rutynowych kontroli drogowych. W przeważającej ilości przypadków, mamy do czynienia z „badaniem”, które funkcjonariusz policji przeprowadza na miejscu za pomocą urządzenia zwanego alkomatem. W ramach przygotowywania się do rozprawy, w takich okolicznościach warto później zweryfikować, czy urządzenie, którym zostaliśmy przebadani, było sprawne. Chodzi tu głównie o sprawdzenie tzw. świadectwa wzorcowania alkomatu (świadectwo takie, to dokument, który wskazuje, czy i kiedy dane urządzenie przechodziło ostatni „przegląd”). W sytuacji, gdyby okazało się, iż owo urządzenie „nie miało ważnych badań” – możemy podczas rozprawy sądowej – 178a kk podnosić argument, co do wiarygodności działania alkomatu. 

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 502 408 488


Zadzwoń Dane kontaktowe

Rozprawa w sądzie – dobre przygotowanie

Ponadto, przed rozprawą przypomnij sobie, jak najwięcej szczegółów zdarzenia (możesz je nawet spisać na kartce). „Luki w pamięci” z pewnością nie zrobią dobrego wrażenia przed Sądem. Nie zapomnij również o skompletowaniu wszelkich dokumentów dotyczących Twojej sprawy (np. protokoły przesłuchań). Pamiętaj, aby dostarczyć je również swojemu adwokatowi. Zwróć uwagę na wszelkie okoliczności, które mogą pomóc w przekonaniu Sądu, co to tego, że zasługujesz na jak najłagodniejszy wymiar kary. Powinieneś dążyć do zapewnienia Sądu o incydentalnym charakterze Twojego czynu. Z pewnością na Twoją korzyść będzie działać to, iż wykażesz, że nigdy wcześniej nie byłeś karany. Pomocne również może okazać się wykazanie, że nigdy nie miałeś żadnych problemów z alkoholem, cieszysz się nieposzlakowaną opinią w miejscu zamieszkania, pracy itd. Innymi słowy, musisz przedstawić siebie z jak najlepszej strony. Jeżeli będzie to zgodne z prawdą, wykaż (poprzez przedstawienie stosownych dokumentów), iż jesteś jedynym żywicielem swojej rodziny, a w pracy zawodowej potrzebujesz możliwości prowadzenia pojazdów (np. jesteś zawodowym kierowcą). Jednocześnie jednak musisz przekonać Sąd, iż bardzo żałujesz swojego zachowania (wykazanie skruchy i samokrytyki). Zadbaj o te wszystkie elementy w ramach przygotowań do rozprawy. 

Dlaczego ważne jest skorzystanie z usług adwokata?

Jeżeli zdarzy Ci się jazda po pijanemu, a rozprawa sądowa będzie konsekwencją – niezależnie od okoliczności, w pierwszej kolejności powinieneś jednak zadbać o profesjonalną obronę. Skorzystanie z pomocy adwokata bez wątpienia może wpłynąć na to, że sankcje karne będą mniej dolegliwe lub nawet Cię ominą (adwokat to osoba, która zna wszelkie zależności występujące między jazdą po alkoholu, a rozprawą sądową). Skontaktuj się z nami, jeżeli wszedłeś w konflikt z prawem za jazdę po alkoholu. Wieloletnie doświadczenie sprawia, iż nasi klienci utożsamiają nasze usługi przede wszystkim ze skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń Teraz