Jazda samochodem po spożyciu alkoholu nie jest najlepszym pomysłem. Wie o tym praktycznie każdy, ale wciąż nie brakuje osób, które jednak decydują się na ten krok i wsiadają za kółko, będąc w stanie, który dalece odbiega od „normalnego”. Warto wspomnieć w tym miejscu, że drugą najczęstszą przyczyną wypadków drogowych w Polsce jest właśnie „jazda po pijaku”. Skutkiem decyzji, aby wsiąść za kółko, nie będąc w 100% trzeźwym, mogą być bardzo dotkliwe kary.
Ile można wypić, aby móc usiąść za kierownicą samochodu?
Trzeba przyznać, że limity w Polsce są dosyć niskie. Dozwolony limit został bowiem ustalony na 0,2 promila dopuszczalnego alkoholu we krwi, co w praktyce oznacza, że wystarczy zaledwie jedno piwo, aby ów limit został przekroczony. Warto wspomnieć o tym, że polskie prawo rozróżnia dwa stany, które można określić „po spożyciu”. Są to:
– stan po użyciu alkoholu, gdy poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W takim przypadku jazda samochodem jest wykroczeniem.
– stan nietrzeźwości, gdy poziom alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila. W takim przypadku jazda samochodem jest przestępstwem.
Ów wskaźnik promili jest bardzo istotny, jeśli chodzi o jazdę po alkoholu. Warto również wiedzieć o tym, że to, ile mamy promili jest zależne od tego, co pijemy, jak dużo tego pijemy, a także ile czasu zdążyło upłynąć od jego spożycia. Nie bez znaczenia dla poziomu alkoholu we krwi pozostaje nasza waga oraz metabolizm. Jak widać, nie warto w 100% ufać różnym wykresom, pokazującym ile czasu musi upłynąć, abyśmy mogli wsiąść za kółko. Lepiej jest odpuścić, aby później, gdy zacznie się kontrola drogowa tego nie żałować.
Jakie są kary za jazdę po alkoholu?
Kary różnią się od siebie w zależności stężenia alkoholu we krwi. Za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu grozi:
– odebranie prawa jazdy oraz długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów – w przypadku popełnienia przestępstwa najczęściej stosuje się 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz może być jednak dłuższy, jeśli osoba, która prowadzi pojazd, będzie miała wysokie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku wykroczenia zakaz zwykle jest orzekany w okresie od 6 miesięcy do 3 lat.
– umieszczenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym,
– przyznanie punktów karnych – w przypadku wykroczenia oraz przestępstwa przyznaje się 10 punktów karnych.
– wysoka grzywna – w przypadku wykroczenia wynosi ona od 50 do 5000 zł, a w przypadku przestępstwa jest to od 5000 do 60 000 zł, które przyznaje się na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.