Coraz ostrzejsze stają się przepisy w Polsce dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu. Kierowcy otrzymują wysokie grzywny oraz w wielu przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów.
Mimo tego, że coraz mniej osób decyduje się na jazdę na podwójnym gazie, to jednak policja z roku na rok zatrzymuje około 50 000 pijanych kierowców.
Co mówi art. 178a Kodeksu Karnego?
Zapis ten dokładnie dotyczy wszelkich przestępstw związanych z jazdą po alkoholu oraz innych środkach odurzających. Każdy, kto dokona takiego czynu musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Osoby które wcześniej były prawomocnie skazane za prowadzenie samochodu pod wpływem, muszą się liczyć z utratą prawa jazdy dożywotnio, a nawet kilkuletnim więzieniem. Będą one odpowiadały już za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z artykułu 244 KK.
Ile promili kwalifikuje się do jazdy po alkoholu?
Wiele osób bardzo często zastanawia się nad tym, ile wynosi dopuszczalna granica alkoholu w organizmie. Jak się okazuje jest ona bardzo niewielka, ponieważ może to być się zaledwie 0,2‰ alkoholu.
Każdy, kto zostanie zatrzymany do kontroli trzeźwości i będzie po spożyciu, musi liczyć się, z tym że taki czyn zostanie rozpatrzone jako wykroczenie albo przestępstwo. Wszystko w tym przypadku zależy właśnie od stężenia alkoholu we krwi, co można łatwo sprawdzić alkomatem w wydychanym powietrzu.
Stan który kwalifikuje się jako wykroczenie to granica od 0,2 ‰ do 0,5 ‰. Natomiast każdy inny pomiar powyżej to już przestępstwo.
Kiedy zatrzymywane jest prawo jazdy?
Niestety, ale każdego roku wiele osób traci swoje prawo jazdy na pewien okres, a nawet dożywotnio. Najczęściej odebranie dokumentów następuje w momencie, gdy policja podczas kontroli stwierdzi obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
Prawo jazdy może zostać zatrzymane również, kiedy kierujący jest pod wpływem środków odurzających albo jest wobec niego prowadzone postępowanie dotyczące odebrania dokumentów.
W jaki sposób odzyskać zatrzymane prawo jazdy?
Kiedy zostanie nam odebrane prawo jazdy, to wszelkie dokumenty trafiają do prokuratora, który wydaje stosowne postanowienie. Jego decyzję możemy zaskarżyć do sądu w ciągu 7 dni.
Na rozprawie wraz z pomocą adwokata można przedstawić własną argumentację, która pomoże przekonać sąd, że dokumenty są nam niezbędne do wykonywania zawodu albo w innych ważnych celach. W większości wykroczeń można warunkowo umorzyć postępowanie, a kierowca nie musi ponownie zdawać egzaminu.
Niezależnie od problemu, czy badania alkomatem, zawsze warto jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, który znajdzie najlepsze, możliwe w danej sytuacji rozwiązanie.