Kupno samochodu używanego 10 porad prawnych

W Polsce corocznie kupowanych jest kilkadziesiąt tysięcy używanych aut, większość z nich sprowadzana jest z zagranicy. No co z punktu prawnego należy uważać, kupując w 2019 roku używany samochód?

Poniżej znajduje się lista porad prawnych (nie znajdziesz tu porad dotyczących stanu technicznego auta) dotyczących zakupy samochodu.  

Jak nie kupić kradzionego auta?

Przede wszystkim należy sprawdzić zarówno samochód, jak i sprzedającego. Weryfikacja tożsamości sprzedającego może polegać na obejrzeniu jego 2 dokumentów ze zdjęciem.

W samochodzie natomiast trzeba sprawdzić numer VIN z podwozia lub nadwozia z numerem z dowodu rejestracyjnego. Numer VIN można sprawdzić w rejestrze policyjnym, ale zawiera on informacje na dany moment (kradzież mogła być jeszcze niezauważona i niezgłoszona). Jeśli nabędziesz kradziony samochód, możesz ponieść konsekwencje prawne, może być Ci postawiony zarzut paserstwa. Konsekwencją jest też oczywiście utrata auta. Jeśli auto zostało kierowcy odebrane, może on żądać od sprzedającego zwrotu pieniędzy, jednak w praktyce jest to trudne do wyegzekwowania.

Jak zwrócić niesprawne auto zakupione w komisie?

Sprzedający ma obowiązek poinformować Klienta o stanie technicznym auta. Jeśli po zakupie okaże się, że samochód jest niesprawny, można złożyć reklamację konsumencką (pismo reklamacyjne należy wysłać do sprzedającego za potwierdzeniem odbioru). Sprzedający odpowiada przed nabywcą za wady ukryte auta. Klient może oczekiwać naprawy auta lub odstąpienia od umowy.

Jak zwrócić sprzedającemu niesprawne auto?

Kupując auto od osoby prywatnej również mamy możliwość dochodzenia swoich praw. W tym przypadku jednak swoje roszczenia opieramy na zapisach Kodeksu cywilnego. Po 2014 roku obowiązuje korzystne względem konsumentów zapisy dotyczące roszczeń z tytułu rękojmi. Można powołać się na ujawnioną wadę fizyczną lub prawną towaru.

Pomoc prawna dla kierowców
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 502 408 488


Zadzwoń Dane kontaktowe

Sprawdź, do kogo należy auto.

Sprawdź status prawny samochodu, upewnij się, że osoba, która go sprzedaje ma do tego prawo (czy jest jedynym właścicielem, współwłaścicielem, czy w ogóle właścicielem). Teoretycznie, jeśli zakupisz auto w dobrej wierze, odpowiadać prawnie za ten stan rzeczy powinien sprzedający, jednak znacznie skomplikuje to sytuację i uniemożliwi w pełni korzystanie z samochodu. Można też w takiej sytuacji wystąpić do sądu z wnioskiem o unieważnienie transakcji.

Napisz umowę.

Kupując auto od osoby prywatnej, musisz spisać umowę. Sprawdź, czy wszystkie podane w niej dane są zgodne z prawdą. Przy zakupie auta z komisu podstawowym dokumentem jest, wystawiona przez komis faktura VAT.

Zapłać podatek

Punkt ten dotyczy kupujących od osób fizycznych. Po transakcji należy w Urzędzie Skarbowym opłacić podatek od czynności prawnych. Jeśli dokonałeś zakupu z komisu, uiściłeś tym samym, wliczony w cenę auta podatek VAT (formalności z tym związane załatwia komis).

Wybierz ubezpieczenie

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Jeśli auto ma ważną polisę OC i tak warto ubezpieczenie przepisać na siebie lub zakupić nowe ubezpieczenie. W razie zdarzenia drogowego unikniemy wielu niepotrzebnych nerwów.

Zrób badania techniczne

Nie zarejestrujesz auta bez ważnego badania technicznego. Jeśli auto nie ma ważnych badań w momencie zakupy, kupujący nie może nim nawet pojechać do stacji diagnostycznej, auto powinno być przewiezione lawetą na badania techniczne.

Zarejestruj auto

Mając ważne badanie techniczne i ubezpieczenie samochodu możesz udać się z kompletem dokumentów i starymi tablicami rejestracyjnymi do wydziału komunikacji.

Sprawdź, czy auto posiada obowiązkowe wyposażenie.

Auto powinno posiadać trójkąt ostrzegawczy i gaśnica (w przypadku braku kara od 20 do 500 zł). Apteczka i kamizelka odblaskowa nie są w Polsce wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń Teraz