Nietrzeźwy pasażer na motocyklu skuterze

O ile kwestia zakazu kierowania motocyklem, czy skuterem na tzw. podwójnym gazie jest oczywista, o tyle wątpliwości budzi często materia dotycząca przewożenia nietrzeźwego pasażera na motocyklu (lub innym jednośladzie). Co więc stanowi o tym prawo? 

Pasażer motocykla pod wpływem alkoholu

Jak wiadomo osoba nietrzeźwa nie może kierować pojazdami. Prawo nie zabrania jednak, by osoba taka została np. odwieziona do domu samochodem osobowym przez innego, trzeźwego kierowcę. Jak jednak kształtuje się ta kwestia w przypadku tzw. jednośladów? Innymi słowy, czy pasażer motocykla lub skutera w świetle prawa może być nietrzeźwy? Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi przeczącej. Otóż w myśl art. 45 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 (czyli osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu) na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku (jeżeli chodzi o przewidziany w ustawie wyjątek – przewożenia pasażerów w bocznym wózku np. motocykla – nie jest to obecnie zbyt często praktykowane rozwiązanie).

Innymi słowy – pasażer jednośladu musi być trzeźwy (dopuszczalna ilość alkoholu wynosi mniej niż 0,1 mg w 1 dmw wydychanym powietrzu bądź mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi). Sytuacja, w której dojdzie do złamania tej zasady może być niezwykle niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego (bezpośrednia „styczność” pasażera z kierującym, problemy z równowagą, „dziwne pomysły”, które przychodzą niektórym do głowy po spożyciu alkoholu – to tylko niektóre argumenty przemawiające za słusznością obowiązywania takiej regulacji).   

Jechałeś po alkoholu?
Zadzwoń do adwokata!

+ 48 502 408 488


Zadzwoń Dane kontaktowe

Konsekwencje prawne przewożenia nietrzeźwego pasażera

Jakich więc konsekwencji możemy spodziewać się w przypadku przewożenia nietrzeźwego pasażera na motocyklu (lub innym jednośladzie)? Otóż jak wynika z taryfikatora mandatów za „przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem” możemy obecnie otrzymać mandat karny w wysokości 150 zł (oczywiście nakładany jest on na kierującego). Należy jednak zaznaczyć, iż za wykroczenie to nie przewidziano żadnych punktów karnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń Teraz