W stosunku do tego, jakie stężenie alkoholu we krwi posiadała zatrzymana osoba, zależy przede wszystkim to czy zostanie zatrzymana za wykroczenie, czy też za przestępstwo. Jeżeli zawartość alkoholu zatrzymanej osoby wynosi od 0.2 do 0.5 promila wynika z tego, że kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu. Kierujący pojazdem w takim stanie oczywiście podlega wykroczeniu. Natomiast jeżeli osoba prowadząca samochód posiada we krwi powyżej 0,5 promila podlega odpowiedzialności karnej na podstawie przepisów Kodeksu karnego. Kierowca jest wtedy w stanie nietrzeźwości. Kierującemu pojazdem, który prowadził w stanie po spożyciu alkoholu z reguły grozi kara zakazu kierowania pojazdu od 6 miesięcy do 3 lat. W stanie nietrzeźwy kara może wynosić od 3 do 15 lat.
Jazda po alkoholu prowadzi do przykrych konsekwencji prawnych i nie tylko. Jedną z takich konsekwencji jest ponowne zdanie egzaminu na skutek zabrania prawa jazdy. Kiedy powinno się przystąpić do ponownego zdania Państwowego egzaminu na prawo jazdy?
Ponowne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy
Decyzja, która umożliwi nam ponowne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy jest regulowana przez ustawę o kierujących pojazdami. Treść tej ustawy określa zasady przystąpienie do egzaminu państwowego w zakresie kierowania pojazdami przez osobę ubiegającą się o przywrócenie uprawnień.
To czy ponowne podejście do egzaminu na prawo jazdy będzie niezbędne, zależy przede wszystkim od tego, jaką karę otrzymał kierowca. Jeżeli dostał on zakaz prowadzenia pojazdów na okres przekraczający rok, to w takim wypadku konieczne jest przystąpienie ponownie do egzaminu na prawo jazdy. W taki o to sposób dana osoba będzie mogła odzyskać dokument kierowania pojazdem. Jeżeli natomiast okres odebrania prawa jazdy jest krótszy, to po upływie tego terminu wystarczy jedynie udać się do konkretnego urzędu po odbiór dokumentu.
Do ponownego podejścia do egzaminu na prawo jazdy, potrzebne jest wydanie profilu kandydata na kierowcę (PKK). Kierowca musi więc postarać się o wydanie takiego dokumentu. Z reguły proces ten trwa do dwóch dni. Dokument tego rodzaju jest skierowaniem na egzamin prawa jazdy. Aby uzyskać PKK, kandydat musi przede wszystkim przejść pozytywnie badania psychotechniczne, które należy wykonać w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania decyzji na przystąpienie na takie badania.
Jeżeli kierowca posiada prawo jazdy w kilku kategoriach, będzie musiał ponownie zdać kilka egzaminów, na każde uprawnienie oddzielny egzamin. Oczywiście ponownie uzyskanie prawa jazdy wiąże się ze zdaniem egzaminu zarówno teoretycznego jak i praktycznego.