Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu to bardzo duże przewinienie ze strony kierowcy. Przed wejściem do samochodu warto zastanowić się kilka razy nad tym, czy aby na pewno jest to dobra decyzja. Nigdy nie należy zasiadać za kierownicą, gdy wcześniej spożywało się alkohol. Dobrym rozwiązaniem jest zbadanie stanu trzeźwości przy pomocy alkomatu. Dzięki temu kierowca ma pewność, że może bezpiecznie ruszać w trasę.
Kolizja a wypadek po spożyciu alkoholu – czym to się różni?
Za jazdę pod wpływem alkoholu uznaje się wartość mieszczącą się w granicach od 0,2 do 0,5 promila, natomiast każda wyższa wartość oznacza, że dany kierowca był po prostu nietrzeźwy.
Będąc po spożyciu alkoholu na drodze można spowodować nie tylko wypadek, ale też kolizję. W przypadku kolizji konsekwencje są dużo niższe, ponieważ może to być zakwalifikowane jako wykroczenie. W niektórych sytuacjach odpowiednie służby potraktują ten czyn jako przestępstwo. Kolizja sama w sobie rozpatrywana jest jako lekkie zdarzenie, w trakcie którego nie doszło do poważnych uszkodzeń samochodów oraz nikt nie został ranny. Jeśli jednak doszło do niej w stanie nietrzeźwości sytuacja się komplikuje. Kierowca będzie odpowiadał za wykroczenie (kolizja) i za przestępstwo (nietrzeźwość za kierownicą).
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu to jedna z najgorszych rzeczy, która może się przytrafić kierowcy, nawet jeśli doszło do niego nieumyślnie. Zgodnie z panującym obecnie Kodeksem Karnym można za ten czyn trafić do więzienia nawet na 3 lata. Dużo będzie zależało od okoliczności, w których doszło do wypadku. Z całą pewnością zostanie to potraktowane jako przestępstwo. W jeszcze gorszej sytuacji kierowca znajdzie się, gdy zbiegnie z miejsca wypadku lub służby wykryją u niego jakieś środki odurzające.
Spowodowanie wypadku śmiertelnego – na co trzeba się przygotować?
Zdecydowanie najpoważniejsze sankcje niesie za sobą spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu. W takim przypadku należy się przygotować na to, że:
- kara pozbawienia wolności może wynieść od 6 miesięcy do 8 lat,
- w przypadku zaostrzenia kary (kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) do więzienia trafi się na okres od 2 do 12 lat.
Istnieją również sytuacje, w których kierowcy nie tylko są narażeni na karę pozbawienia wolności, ale też na naprawienie szkody i wypłacenie odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wszelkie te sprawy są wnikliwie badane przez sąd. O zadośćuczynienie i odszkodowanie będzie ubiegać się rodzina poszkodowanego, np. w wyniku pogorszenia się dotychczasowej sytuacji życiowej, zwrotu kosztów leczenia lub pogrzebu.