Za naruszenie art. 178a kk, czyli jazdę pod wpływem alkoholu grozi grzywna, kara pozbawienia wolności lub kara w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Policja w takiej sytuacji często proponuje kierowcy dobrowolne poddanie się karze, w celu szybkiego rozwiązania sprawy. Większość kierowców w takiej sytuacji decyduję się na propozycje funkcjonariuszy, myśląc, że jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie. Jednak prawo pozwala na jeszcze jedną opcję, czyli właśnie warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu. Na czym polega i kiedy można się o nie ubiegać?
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania?
Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu to opcja, o której wie niewiele osób, jednak często może być ona najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy. Jest to decyzja wydawana przez sąd po uprzednim złożeniu wniosku przez sprawcę czynu. Pozytywny wyrok wiąże się między innymi z krótszym zakazem prowadzenia pojazdów np. na dwa lata lub rok. Sąd jednak nie ma obowiązku wydawania takiego zakazu w tej sytuacji. Dlatego może również całkowicie odstąpić od jego orzekania. Warunkowe umorzenie nie jest tożsame z wyrokiem skazującym, dlatego sprawca czynu nadal ma prawo uzyskać zaświadczenie o niekaralności.
Kiedy można się o ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania?
O warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu może ubiegać się jedynie kierowca, który swoim postępowaniem nie wyrządził znacznej szkodliwości społecznej oraz nie był zagrożony karą przekraczająca 5 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności naruszenia prawa. Przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania zostały szczegółowo opisane w art. 66 kk. Liczy się tutaj między innymi niska zawartość alkoholu w organizmie kierowcy, jazda po drodze o niskim natężeniu ruchu lub to, że w samochodzie nie było pasażerów. Inną przesłanką jest także wykazanie, że postawa kierowcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo warunkowego umorzenia będzie on przestrzegał porządku prawnego.
Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu to z pewnością korzystniejsza dla kierowcy opcja niż dobrowolne poddanie się karze, które tak naprawdę jest rezygnacją z prawa do obrony. W przypadku warunkowego umorzenia sąd niekiedy w ogóle nie wydaje zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo plusem jest oczywiście możliwość uzyskania zaświadczenia o niekaralności. Dzięki temu swobodnie można ubiegać się o pracę w zawodzie, który takiego zaświadczenia wymaga.